A vizsgálatokról

Gyermekszemészeti vizsgálat, csecsemő szemvizsgálat, baba szemészet

Látás vizsgálat

A vizsgálatok  alapját mindig a látás vizsgálata jelenti. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a szűrővizsgálat fontosságát. A szülők számára nem minden fénytörési hiba megléte nyilvánvaló. Gondoljunk például arra, hogy a gyermek egyik szeme jó, ezért ő soha nem panaszkodik arra, hogy valami baj van, míg a másik szemén nagy fénytörési hiba van, ami miatt ez a szeme esetleg már tompalátó is.

Fél éves kortól érdemes a babák látásfigyelmét vizsgálni. Ilyenkor apró tárgyakat mutatunk és figyeljük, hogy mennyire fixálják az adott tárgyat. Az egyik, majd a másik szem takarásával vizsgáljuk, hogy a két szem látása között van-e különbség. Ha az egyik szem takarása ellen következetesen tiltakozik, akkor valószínű, hogy azzal a szemmel nem lát jól. Ilyenkor következnek a műszeres vizsgálatok. Persze, ha kisebb babánál merül fel, hogy nem úgy figyel, ahogy kéne, feltétlenül forduljanak gyermekszemészhez.

A látásvizsgálat beszélő gyermeknél többnyire nem okoz nagyobb nehézséget. A két szemet külön-külön kell vizsgálni, ezért az egyik szemet takarólapáttal eltakarjuk.

A legkisebbeknek olyan képeket mutatunk , amiket könnyedén felismernek. Néha nehéz őket szóra bírni, de egy kis jutalom beígérésével szinte mindig sikerrel járunk. A képeket négy különféle méretben tudjuk mutatni (ház, autó, hal stb.). Ezt a picik jó játéknak tartják (ház, autó, hal stb.).

4-4,5  éves kortól 3 m-ről villákat mutatunk, melyek az emberi ujjakhoz hasonlíthatóak. A gyermekeknek azt kell megmutatni a saját kezükkel, hogy milyen irányba mutat a villa. A közeli látást is vizsgáljuk, ehhez lyukas autókerekeken kell megmutatni, hogy hol a lyuk.

Az 5, 6 éveseknek már a falra szerelt visus (látás) táblán vagy projectorral is mutathatjuk a villákat, ők már nem tévednek el a sok jel között. 

Természetesen az iskolások látásvizsgálata már megegyezik a felnőttek látásvizsgálatával.

Számítógépes szemvizsgálat gyermekeknél

A legegyszerűbb módja a fénytörési hibák megmérésének a számítógépes refraktometria, amelyet előszeretettel neveznek computeres látásvizsgálatnak, mely a fentiek értelmében a látásról nem ad felvilágosítást. A computer a szem fénytörését méri meg és ezt dioptriákban fejezi ki. A mérés bizonyos fénytörési hibáknál nem tud pontos értékeket adni (pl. hypermetropia), ezért nem lehet ez alapján szemüveget rendelni számukra. Gyermekeket csak szemészorvos, leginkább gyermekszemész orvos vizsgálhat. A gyermekek számára ez a vizsgálat sem ijesztő.  Az állat, homlokot betámasztva egy kis színes képet kell nézni.

Baba szemészeti szűrés, a Plusoptix készülék

A pici babák szemét egy Plusoptix nevezetű számítógép vezérelt mérőeszközzel tudjuk megvizsgálni. Élénk figyelmű kisbabát, akár 4 hónapos kortól tudunk vizsgálni. Ennek ellenére 1 éves kor körül javaslom az első szűrést panaszmentesség esetén, mivel gyakran találunk olyan fénytörési hibát, ami egy- másfél éves korra már el is múlik. Ennek az eszköznek az előnye, hogy úgy ad felvilágosítást a szemről, hogy ehhez nem kell pupillatágító cseppet cseppenteni. Az eszköz a fénytörési hibán kívül a szemész számára sok más fontos információt is ad. A vizsgálat semmilyen kellemetlenséggel nem jár, az édesanya ölében ülve csak rá kell nézni egy kis piros és zöld fényre. Ehhez a számítógép még hangot is ad, hogy könnyebb legyen figyelni. Nagyobb, nehezen vizsgálható gyermekeknél is nagy szolgálatot tesz a műszer.

Skiaszkópia, pupilla tágítás

Ha fénytörési hibát, kancsalságot, vagy bármilyen rendellenességet találunk, akkor az objektív fénytörés meghatározásához skiaszkópiát végzünk. Ez egy jól bevált módszer, ami napjainkban is nélkülözhetetlen. A vizsgálathoz szükséges a lencsemozgató izmok működését átmenetileg kikapcsolni. Ezt cseppentéssel lehet elérni. A vizsgálat előtt egy órával un. pupillatágító szemcseppet kell a gyermek szemébe cseppenteni három alkalommal 15 percenként. A csepegtetést követően a pupilla megtágul. Ebben az állapotban pontosan meghatározható a szem fénytörési hibája egy skiaszkópnak nevezett kézi műszerrel. A gyermeknek annyi dolga van, hogy rá kell néznie a skiaszkóp fényére. A pupilla tágulat 24 órán belül oldódik. A csepegtetésnél arra kell vigyázni, hogy a gyermek szájába ne kerüljön. Amikor a gyermek pupillája tág, akkor az erős fény zavarhatja, ezért érdemes napszemüveget viselnie és ilyenkor a látása is homályos lehet, főleg közelre nézéskor.

A két szem együttműködésének vizsgálata, a binocularitás vizsgálata. 

Megvizsgáljuk, hogy a gyermek képes-e egyszerre mindkét szemmel a nézett tárgyat érzékelni, tehát kialakult-e a térlátás. Erre sokféle módszer áll rendelkezésünkre. Léteznek különféle tesztek, mint például a Lang-teszt, Worth-teszt. A Lang-teszt már akár egy éves babák vizsgálatára is alkalmas és ezzel a kancsalítás gyanúja biztosan kizárható. A babák a 3 dimenziós képeket megpróbálják megfogni.

Polateszt

A két szem együttműködésének vizsgálatára kifejlesztett eszköz. A vizsgálat polarizált szemüvegben történik, mely a két szem képét szétválasztja. Ilyenkor vizsgálható, hogy a szemek nyugalmi állapota eltér-e a párhuzamos szemállástól. Iskolás korban gyakran merülnek fel olvasási problémák. A gyógypedagógusok gyakran kérik ilyenkor a két szem együttműködésének vizsgálatát, amit Polateszttel is vizsgálhatunk. A vizsgálat nem könnyű, de saját fejlesztésű kártyákkal már óvodás korban is használható eredményt ad, ha a gyermek ügyesen megérti a feladatot.

Színlátás vizsgálata

A színlátást színes táblák segítségével vizsgáljuk. A köznyelv által pöttyös könyvnek nevezet Ishihara teszt számokat vagy kanyargó vonalakat használ a vizsgálathoz. A nagyobbak a számokat nézik, míg a kisebbek a kanyargós vonalakon (kígyókon) tudják  végighúzni az ujjukat. A színtévesztés fiúkat érint gyakrabban, a lányok inkább csak hordozók, igen ritkán lányokban is kialakulhat a színtévesztés. A korrekciós lehetőségről olvashatnak a www.szintevesztes.com oldalon.

Réslámpás vizsgálat, a szem rétegeinek vizsgálata

A szem egy olyan szervünk, amit nem tapogatással, fonendoszkóppal vagy röntgen sugarakkal kell vizsgálni, hanem a szem szinte összes területét műszerek segítségével meg tudjuk nézni.

A vizsgálat  réslámpával történik. A gép elé ülve a páciens az állát , homlokát betámasztja (hasonlóan, mint a computernél). Különféle nagyítások állnak rendelkezésünkre, hogy a szem különböző rétegeit aprólékosan meg tudjuk vizsgálni. Természetesen ehhez fényre is szükség van, ami gyakran zavarja a gyernekeket. 

Szemfenék vizsgálat

Réslámpás biomikroszkópia

Három lehetőségünk is van a szemfenék vizsgálatára. A szem hátsó részeit egy a szem elé helyezett 90dioptriás lencsén keresztül tudjuk megvizsgálni.

Indirekt Binocularis Ophthalmoscopia

Kisbabákat nem tudunk a réslámpához ültetni, de nagyító alatt ők is vizsgálhatók. A kisbabák szemfenék vizsgálata csak tág pupillán keresztül történhet, ezért ők cseppet kapnak a vizsgálat előtt. Az ő vizsgálatuk egy indirekt binocularis ophtalmoscop nevű eszközzel történik.

Egyenes szemtükör

A fentieken kívül  a szemfenék vizsgálatához még használjuk az egyenes szemtükröt, mellyel nagy nagyításban láthatjuk a szemfenék képleteit.

A fent leírt vizsgálatokon kívül számos vizsgálatra van lehetőség, amelyeket csak indokolt esetekben.

Szemnyomás mérés

Iskolás korban van lehetőségünk szemnyomás mérésre. Ehhez érzéstelenítő szemcseppet kell cseppentenünk. A vizsgálat teljesen fájdalmatlan, de kisebbek még megijedhetnek tőle. A picik szemnyomás mérését is meg tudjuk oldani.