A rövidlátás (myopia)

Rövidlátás, latinul: myopia

A magyar elnevezés arra utal, hogy a rövidlátó „rövidre”, vagyis közelre lát jól, a távoli tárgyakat nem látja tisztán. Ezt tehát nem úgy kell elképzelni,hogy  távolra nem lát. Ha például a visus (látásvizsgáló) táblán csak a legnagyobb számot tudja elolvasni és a kisebbeket nem, az nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem látja, hanem úgy, hogy nem látja tisztán.

A mai világban nagy szükség van arra, hogy távoli dolgokat is jól lássunk. Kezdve az iskolai kivetítőktől az autóvezetésig, de ha a TV-t akarjuk távolabbról látni, ahhoz is elengedhetetlen a jó szemüveg.

Miről ismerjük fel?

Gyakran azzal a panasszal keresnek fel a szülők, hogy a pici gyermek sötétben rosszul tájékozódik, nagyon közelről nézi meg a játékait, hunyorog. Ez általában a nagyobb fokú rövidlátásra jellemző tünet.

Kisebb fokú rövidlátást nehéz felismerni. A gyermek a lakáson belül jól tájékozódik, játékaival kiválóan játszik és „még a morzsát is felszedi a földről”. Hát persze, ugyanis közelre lát jól. A szabadban szüleit messziről megismeri, megmutatja a repülőt is. Ennek az az oka, hogy a pici gyermek minden érzékét remekül felhasználja a látás kiegészítésére. A szülőt felismeri a mozgásáról, a repülőt a hangjáról... Gyakran a szülők el sem hiszik a rövidlátás tényét.

Az óvodás gyermeknél már könnyebben kiderül a rövidlátás. Ha mesét néz a TV-ben, odaül a TV elé és meg sem lehet kérni, hogy nézze messzebbről. Ha nagyobb fokú a rövidlátás, akkor szóvá is teszi, hogy nem látja, amit mutatnak neki a távolban és ilyenkor hunyorog.

Az iskolás gyermek hamar észreveszi, hogy nem látja jól a táblát a hátsó padból. Sokaknak azonban nem válik nyilvánvalóvá, mert fokozatosan romlik a látás és inkább előbbre ülnek az osztályban. Otthon sokan nem jelzik, bár a figyelmes szülő a korábbiakban leírt jelekből észreveszi. Többen azért nem szólnak, mert nem szeretnének szemüveget hordani.

Milyen a rövidlátó szem?

Rövidlátás esetén a fénysugarak, amelyek a nézett képről szemünkbe jutnak, nem az éleslátás helyén egyesülnek, hanem a kép a szem belsejében, az éleslátás helye előtt keletkezik. Ennek kétféle oka lehet. A gyakoribb ok az, hogy a szem hátsó része nem tartja meg az alakját, hanem megnyúlik. Ez a növekedéssel gyakran összefüggésbe is hozható. Ezt a fajtát tengely myopiának nevezzük. 

A másik ok a szem fénytörő közegeiben keresendő, tehát a szem elülső részében. Ilyenkor a szem erősebben töri meg a fényt, mint ahogy kéne, és ezért kerül a kép a szem belsejébe. Ez a törési myopia.

Mikor kezdődik a rövidlátás?

A rövidlátás bármely életkorban kezdődhet, de legjellemzőbb erre a kisiskoláskor.

Az igen kis súlyú koraszülötteknél előfordulhat, hogy már csecsemőkorban nagy rövidlátók. Ennek mértéke akár 12 dioptria is lehet. Ez a típusú rövidlátás  többnyire állandó, tehát a korral jelentősen nem változik. Ezért is fontos a koraszülött babákat fél éves korban gyermekszemészhez vinni.

Hogyan változik a dioptria? Romlik a szem?

A kisiskoláskorban kezdődő rövidlátásra az jellemző, hogy eleinte fél évenként akár fél dioptriával is növekedhet a rövidlátás mértéke. Általában addig fokozódik, amíg a növekedés tart. Persze nem szabad kiszámolni például egy 9 éves gyermeknél, hogy akkor 18 éves korára 18 dioptriás szemüvege lesz, mert a változás üteme jelentősen lelassul. Ennek üteme mindenkinél más és más. A serdülőkor után kezdődő rövidlátás már ritkán vezet nagyfokú rövidlátáshoz.

A rövidlátás csökkenni, vagy elmúlni nem szokott. Felnőttkorban előfordulhat, hogy csökken a dioptria.

Mi a rövidlátás oka?

A rövidlátás leggyakrabban öröklött eltérés, tehát genetikailag meghatározott. Rövidlátó szülők gyermekei gyakran lesznek rövidlátók. A szélesebb családban előforduló rövidlátás is öröklődhet.

Kis rövidlátást a túlzott számítógépezés, olvasás is okozhat, de ennek más a mechanizmusa. Ezt a túlzott alkalmazkodás okozza és nem valódi rövidlátás. A szem pihentetésével megelőzhető.

Mikor kezdjük a rövidlátás kezelését?

A rövidlátás kezelését akkor kell elkezdeni, amikor észleljük. Egészen pici babáknál azért fontos a kezelés elkezdése, mert ennek hiányában nem tud kifejlődni megfelelő látás.

 A szemüveg mellett 16 éves kortól megoldást jelenthet a kontaktlencse viselése is. Fiatalabb korban aktív sportolóknak, színpadi szereplőknek inkább az egyszer használatos lencsét javasoljuk alkalmi használatra. Felnőttkorban, amikor a rövidlátás már nem fokozódik lézeres szemműtétre is van lehetőség.

Milyen szemüveg lencsét rendelünk?

Rövidlátás esetén szóró vagyis homorú lencsét rendelünk, amely a képet a szem belsejéből az éleslátás helyére juttatja. Ezt mínusz előjellel jelöljük.                                       

Az ilyen típusú szemüveg a látott képet kicsinyíti, és a szem is kisebbnek látszik benne.

Fontos tudni!

A szemüvegviselés nem fokozza a rövidlátás mértékét, de nem is csökkenti a dioptriákat. A fentiek értelmében látni, hogy a szemüveg arra való, hogy a körülöttünk lévő világ képe az éleslátás helyére kerüljön, vagyis hogy jól lássunk. Azonban a látás igény is mindenkinél más és más. Van akit kifejezetten zavar, ha a szemüvegével „túl jól” lát, és van aki nem elégszik meg azzal, ha jól lát, hanem tökéletesen szeretne látni. Ezt mindenképpen figyelembe kell venni a nagyobb korosztályoknál.

Lehet-e valamit tenni, hogy ne romoljon tovább a szem?

Myopia kontrollnak nevezik azokat a törekvéseket, amik a rövidlátás fokozódását, avagy progresszióját hivatottak csökkenteni.

Átütő változást hozott a rövidlátás fokozódásának mérséklésére kialakított új típusú szemüveglencse, amivel sokaknál el lehet érni, hogy a rövidlátás ne fokozódjon olyan nagy ütemben. Ezeket a szemüveglencséket a nagy szemüveglencse gyártók fejlesztették ki. Hazánkban a közelmúltban került bevezetésre ennek használata. Ez a legjobb lehetőség, amit javasolhatunk, mert ez "csak" egy másféle szemüveg, nem egy kontaktlencse, nem egy gyógyszeres csepegtetés. A nemzetközi és a saját tapasztalatok is kedvezőek ezzel a lencsetípussal kapcsolatban.

https://www.hoyavision.com/hu/vision-products/miyosmart/

https://www.essilor.com/ca-en/products/stellest/

https://www.zeiss.com/vision-care/en/eye-care-professionals/lenses/lenses-for-every-need/lenses-to-manage-myopia-progression-in-children.html

Az orthokeratológia éjszakai kontaktlencseviselést jelent, melynek során a szaruhártya megváltoztatja az alakját. Emiatt nappal nem szükséges sem szemüveget, sem kontaktlencsét viselni. Hosszú távon azt tapasztalják, hogy csökken a rövidlátás fokozódásának mértéke.

Bates módszer, lyukas szemüveg, akupunktúra, táplálkozási javaslatok, vitaminok stb. Ezeket lehet végezni, mert ártalmatlanok, kivéve a Bates- módszer szem napoztatását. A napba nézni tilos, mert  az éleslátás helyét maradandóan károsíthatják a napsugarak. Sokan próbálkoznak a fenti módszerekkel, én javulást még nem tapasztaltam egyiktől sem.

Napjainkban a kutatók a hibás gének genetikai módosításával próbálják a rövidlátás gyógyítását elérni, de erre még várni kell.

Betegség-e a rövidlátás, vagy csak fénytörési hiba?

Nagy rövidlátás esetén a retina a szem többi rétegének megnyúlását nehezen tudja követni. Ebből következik, hogy a retina perifériáján degenerációk keletkezhetnek, ezen a területen a retina kiszakadhat. Nagyobb ütéstől ez a gyengébben tapadó retina leválhat. Ezért nem javasolt nagy myopoknak olyan sportot űzni, amelyben ütés érheti a szemet. Szerencsére gyermekkorban ritkán fordul elő retina leválás, inkább a 40 év felettiek a veszélyeztetebbek.

Milyen időközönként ajánlott ellenőriztetni a látást?

Gyermekkorban a rövidlátók látását fél évenként javasolt ellenőrizni. Ezzel el tudjuk kerülni, hogy egyszerre sok dioptriával kelljen növelni a szemüveget. A nagyobb fokú rövidlátásnál legalább évente ellenőriztetni kell a retina állapotát is. Ez szemfenék vizsgálatot jelent, amit tágított pupillán keresztül javasolt végezni.

További információkat a leggyakrabban feltett kérdések fejezetben találnak még.

A grafikus képek forrása: www.nucleusinc.com, commons.wikimedia.org