A tompalátás (amblyopia)

A tompalátás azt jelenti, hogy az egyik szem nem képes jó látásra semmilyen esetben, még akkor sem, ha megfelelő szemüveget teszünk elé. Az angolszász irodalom lusta szemnek (lazy eye)nevezi az állapotot. A tompalátás megértéséhez szükséges némi alapismeret a normális látás létrejöttéről. Normál esetben a nézett tárgy éles képe mindkét szemben az éleslátás helyére kerül. Innen bonyolult idegi úton kerül a kép a látóközpontba, ami az agy hátsó részén, az okcipitális lebenyben található. Ha mindkét kép hibátlanul érkezik meg ide, akkor az agy a két képet egybeolvasztja és a jó látáson kívül a tökéletes sztereólátást is létrehozza.

Mosby's Medical Dictionary, 9th edition. © 2009, Elsevier.

Ha ebbe a folyamatba hiba csúszik, akkor az egyik szem képe az agyban nem megfelelően tudatosul és borul a sztereólátás is. A jól látó szemből érkező idegi impulzusok a látókérget teljes egészében elfoglalják, a másik szemből érkező jelek nem kerülnek feldolgozásra. Kicsit úgy kell elképzelni normál esetben, mint a zipzár két oldalát, amikor a fogak összekapcsolódnak. Egyik fog a jobb oldalról, másik a bal oldalról érkezik és tökéletesen összekapcsolódnak. A tompalátás esetén a zipzár egyik oldala hibás, ezért nem tud összekapcsolódni a két oldal és ezért a jó oldal foglalja el mindkét oldal helyét. A tompalátás kezelése során a hibás oldalról érkező képnek helyet kell biztosítani a látókéregben, ezért takarjuk el a jó szemet.

Tompalátás okai

1.Dioptria különbség, anisometropia

Leggyakrabban a két szem közötti dioptria különbség okozza a tompalátást, vagyis hogy a két szem fénytörése nem egyforma. Ilyenkor a látóközpontba továbbított képek közül az egyik homályos, életlen. Egy-másfél dioptria különbség még nem okoz általában tompalátást, de minél nagyobb a különbség a két szem között, annál súlyosabb tompalátás alakul ki. Gyakran előfordul, hogy az egyik szemen semmilyen fénytörési hibát nem találunk, míg a másik szem nagy myop (rövidlátó) vagy hypermetrop (távollátó). A jó szemből érkező képet a látóközpont értékeli, míg a homályos képet elutasítja. Szemüveg rendelés után mindkét kép élessé válik, de méretükben még mindig különböznek. Az agy két különböző méretű képet is nehezen olvaszt egybe. Minél korábban kezdjük a kezelést annál  tökéletesebb gyógyulás várható.  A legelképesztőbb eset egy kislány, akinek 9 dioptria különbség van a két szeme között. Mindkét szemmel tökéletes a látása, persze szemüvegben ,és a sztereólátása is kifogástalan.

Tompalátás kezelése anisometropia esetén

A kezelés során pontosan megmérjük pupillatágításban a két szem közötti hibát és pontos szemüveget írunk, hogy az agy két éles képet kapjon a két szemből. Ez sokszor nem elég, ezért a szemüveg alatt letakarjuk a jó szemet, hogy a hibás szemből érkező képet könnyebben fel tudja ismerni a látókéreg. Ha sikerül elérni, hogy a hibás szem látása szemüveggel együtt teljes legyen, akkor a takarást abba is lehet hagyni. Ha nincs egyéb eltérés, mint például kancsalság, akkor a szemek párhuzamos állása következtében jó sztereólátás is kialakul, ami szükségtelenné teszi a további takarást.

Kimenetel

Minél előbb vesszük észre a hibát, ami egyébként már születéskor is fennáll, annál gyorsabban érünk el eredményt. Egy két-három éves gyermeknél lehet fél év alatt is jó végeredményt kapni, míg egy hat éves gyermeknél előfordul, hogy már nem tudunk segíteni. Ezért van óriási jelentősége a picibabák szemészeti szűrésének egy-másfél éves kor körül.

2. Kancsalság

A másik leggyakoribb oka a tompalátásnak a kancsalság. Ebben az esetben azért alakul ki tompalátás, mert a hibás állású szemben a látott tárgy képe nem az éleslátás helyére kerül, míg az éleslátás helyére a tér egy másik pontja kerül. Az agy ezt a két különböző képet nem tudja összeilleszteni, ezért a hibás állású szem képét az agy elnyomja, hogy ezzel kiküszöbölje a kettős látás kialakulását. Emiatt viszont a hibás állású szem ellustul, nincs használva, látása elromlik.

Tompalátás kezelése kancsalság esetén

A kezelés során pontosan megmérjük pupillatágításban a két szem fénytörési hibáját és a megmért dioptriával szemüveget írunk. A hibás állású szemet ekkor meg kell tanítani látni, ezt a jó szem eltakarásával érhetjük el.  A takarástól a kancsalság nem múlik el, ennek a kancsalságra nincs hatása.  

Kancsalság esetén a jó látás kialakulása lassabban történik, mint az anisometropiában. A takarás felfüggesztésével a hibás állású szem látása újból elromolhat. A látásfejlődés 6-8 éves korban áll meg. Ekkor, ha egy jó látás stabilizálódik, akkor annak már nem szabadna elromlani. Ezért kancsalság esetén a takarás egy sok évig tartó hosszú folyamat.

3.Tompalátást okozó szembetegségek

 Minden olyan szembetegség, ami meggátolja azt, hogy a szemben az éleslátás helyére megfelelő kép kerüljön, szintén tompalátáshoz vezet. Ha a szaruhártyán nem tud átjutni a fény veleszületett fejlődési rendellenesség miatt, vagy ha kisebb szürkehályog akadályozza a látást szintén tompalátás alakul ki. Ilyenkor a látás pusztán a törőközegek átlátszatlansága miatt is eleve rosszabb, de ha nem használunk takarást, akkor a látás sokkal gyengébb marad, mint amit maga a szembetegség indokolna. Tehát a beteg szemet is látásra kell kényszeríteni, amit szintén a jó szem eltakarásával érhetünk el.

Tompalátás jelei

Sajnos a tompalátás nem derül ki sehogy. Egy szemmel is lehet tökéletesen látni mindent, nem kell mindkét szemnek jónak lenni ehhez. Ha nem takarják el a gyermek jó szemét valamilyen játék során, ki sem derül a hiba. Ezért ajánlott szemészeti szűrésre vinni a kicsiket.

Tompalátás kezelése, gyógyítása

Pupillatágítás után a gyermekszemész pontosan megméri a szemek fénytörési hibáját, és ennek megfelelően rendeli a szemüveget. Ám ez nem elegendő. A tompalátó szemet munkára kell fogni, ennek érdekében a jó szemet le kell takarni. Ezt szemtapasszal javasoljuk, amit a szemüveg alá, a bőrre kell  ragasztani . A takarás idejét, módját  pontosan be kell tartani. A gyermeknek és a szülőnek is nehéz feladat ez eleinte, de hamar meghozza a gyümölcsét. Minél kisebb gyermeknél kezdjük el a kezelést, az eredmény annál gyorsabban következik be. Sajnos sokszor 6-7 éves korban derül csak ki a tompalátás. Ekkor már nehéz eredményt elérni, de feladni akkor sem lehet. A napi takarás mennyiségét mindig az adott gyermek esetében döntjük el. A gyors eredmény eléréséhez egész napos takarást rendelünk, napi 2 óra szünet tartásával.

Tompalátás otthoni vizsgálata

Nagyon hasznos lenne, ha elterjedne a köztudatban, hogy otthon is meg lehet nézni már 3-4 hónapos babánál, hogy van-e valami látás probléma. Ehhez csak annyit kell tenni, hogy a babának előbb az egyik, majd a másik szemét el kell takarni és közben figyelni kell, hogy mennyire zavarja ez a játék. Ha a két szem figyelme között különbség látszik, akkor érdemes szakemberhez fordulni.

Tompalátás veszélye

A tompalátók teljesen normális életet élnek egészen addig, amíg egy apró betegség, sérülés nem éri a jó szemüket. Ezt követően a tompalátó szemükkel kell boldogulni, ami általában azt jelenti, hogy olvasóképességük és távoli látásuk is rendkívül gyenge.  Hogy ez ne történhessen meg, a jó szemüket fokozottan védeni kell. Sportolásnál védőszemüveget kell használni, barkácsolásnál, kerti munkánál is megfelelő védelemről kell gondoskodni.

Vezethet-e a tompalátó?

Igen vezethet, de hivatásos jogosítványt nem szerezhet.